Futbol Amatör

İlk kadın saha komiseri sahalara veda etti

Kayıt
İlk kadın saha komiseri sahalara veda etti

İlk kadın saha komiseri sahalara veda etti

Türkiye’nin ilk kadın saha komiseri olan Sevgi Yalçın dün oynanan Dudulluspor – Uzunköprüspor Bölgesel Amatör Lig maçı ile sahalara veda etti.

1992 yılında başladığı Saha Komiserliği görevini 29 yıldır başarı ile sürdüren Sevgi Yalçın sayısız derbi ve profesyonel maçta görev yaparken, binlerce kez amatör maçlarda görev aldı.

Futbolun büyük emektarları arasına adını yazdıran ve mütevazi kişiliği ile unutmayacağımız Sevgi Yalçın’ı, görev yaptığı süre boyunca hakemler, gözlemci ve sporcular tarafından çok sevilen kişiliği ile hatırlayacağız.

Son maçı öncesi Sevgi Yalçın’a TÜFAD İstanbul Yönetim Kurulu Adına Sancaktepe Kulüpler Birliği Başkanı Yasin Gezgin ve Atletik Ataşehir Spor Kulübü Başkanı Zeynep Özcan plaket takdim ettiler.

Sahaların sevilen ismi Sevgi Yalçın’a Dudulluspor Yönetim Kurulu Adına Latif Azim ve Mahmut Özdil’de memleketi Nevşehir’in plakası olan 50 numaralı formayı hediye ederek 29 yıllık emekleri için teşekkür ettiler.

Sevgi Yalçın kimdir?
29 yıldır saha komiserliği yapan Sevgi Yalçın 1955 Nevşehir doğumlu. Ailecek Futbolun içinde olan ve Türk Futbolunun Sevgi Ablası olan Türkiye’nin ilk bayan Saha Komiseri ünvanı sahiptir. İki kız bir erkek annesi olan Sevgi Yalçın’ın oğlu Volkan Yalçın eski hakem, kızı Bihter Yalçın Türkalp ise hakem gözlemcisi. 1989-2000 yılları arasında Futbol Hakemleri Derneği’nde çalışırken, oradaki Saha Komiserleri Derneği başkanıyla tanışarak ve 1992 yılında saha komiserliğine başlamıştır.

Saha komiserliği nedir?
Saha komiseri, dördüncü hakemin görevini yapıyor. Maçtan önce takımların hazırlanması lisansların hakemlere ulaştırılması, hakemler ile koordineli çalışarak sahadaki eksiklerin giderilmesi ve oyun alanı güvenliğinin alınması, oyuncu değişikliklerinin yapılması gibi birçok konuda hakemlere yardımcı oluyorlar.

Murat Nazik

HABERİ PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ