Futbol Amatör

Sivri: İstanbul takımları BAL’da 4 Grupta olmalı

Sivri: İstanbul takımları BAL’da 4 Grupta olmalı

Sivri: İstanbul takımları BAL’da 4 Grupta olmalı

Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “İstanbul Süper Amatör Lig Klasman Grubunda mücadele eden 16 takımın tamamının Bölgesel Amatör Lige alınmalı” ifadesini kullanan İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu eski Başkan Vekili ve Ağustos ayında yapılacak Kongrede Başkan Adayı olan Çıksalınspor Başkanı Fikret Sivri, sözlerine açıklama getirdi.

“1.5 takımın çıkacağı yerde 4 takımı çıkartmadık”
Kulüpler ile yaptığı toplantıda bu sözlerine açıklık getiren Başkan Adayı Sivri, şunları kaydetti: “Biz, birilerinin yaptığı gibi 1.5 takımın çıkacağı yerde 4 takımı çıkartmaktan söz etmiyoruz Bu ifadeler seçimle ilgili değil… Benim amacım, İstanbul’un Bölgesel Amatör Ligdeki mağduriyetine bir nebze de olsa giderilmesi içindi… 16 takımın BAL’a çıkması mevcutlar ile birlikte yaklaşık 28 takımın 2020-2021 sezonunda Bölgesel Amatör Ligde yer alması demektir. Burada şöyle bir uygulama yapılabilir, 28 İstanbul takımı 4 Gruba dağıtılır, 3 Grup diğer gruplarda yer alır, bir grup ise sadece İstanbul takımlarından oluşur. İstanbul grubunda deplasman gideri, otel gideri gibi konular da olmayacağı için bu uygulamanın TFF’ye bir masrafı da, yükü de olmayacaktır. Oynanan maçlar Play-Off sistemi oynatılacak. Bu hesaplanmamış bir konu değil. 2.Amatör Ligdeki her gruptan 4 takımı bir üst lige çıkartan zihniyet, gelecek sezon maçları nerede oynatacağını acaba düşündü mü? Hesap çok basit, sadece BAL’a bir grup eklenecek.

“Hiç olmazsa İstanbul’a bir hizmeti geçmiş olur”
TASKK bunu kabul eder mi? sorumuz üzerine de Fikret Sivri, “Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK) bunu neden kabul etmesin! TASKK Başkanı Ali Düşmez, İstanbul ASKF Başkanı Ali Düşmez, Amatör Kurul Başkanı, TFF’de Amatörlerden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Ali Düşmez, Ali kabul etmeyecek de kim kabul edecek! Kurulu istediği gibi yapıyor, 3 kişiyi çağırıp Kurul yapmasını biliyor, İstanbul’da 20 tane saha yaptıracağım diyebiliyor, Beyoğlu’na bile stat yaptıracağını iddia ediyor… Bunlar söylemiyor mu? Böyle bir şey mümkün mü bilmiyorum ama bunların yanında İstanbul’da BAL takımlarının 28 takım olması çok zor değildir… Aslına bakarsanız, İstanbul’da bir grup daha yapıp BAL takımlarının yaşadığı mağduriyeti gidermek bence daha kolay. Hiç olmazsa İstanbul’a bir hizmeti geçmiş olur…

“Perşembe statü ilan edildi, Cumartesi lig başladı”
100 takımın lig oynayıp 16 takımın Play-Off oynadığı bir ilde, yıllardır da mağdur olan İstanbul’u savunacak kimsenin olmadığı Kurul’un Başkanı da Ali Düşmez. Ben de bir defa Kurul’a gittim. Bir defasında BAL takımları İstanbul’a 4 Gruba dağıtıldı, onun da cezasını çok takım düşürerek verdiler. Bakın araştırın, Perşembe günü statüsü ilan edip, Cumartesi BAL maçı oynatan bir Kurul’dan söz ediyoruz. Neden bu kadar kısıtlı süre? Çünkü burada amaç kulüplerin itirazına engel olmak, Kulüpler itiraz ederse maçlar durur, oynanmaz.

“Rahmetli Hasan Doğan ile nasıl çalışmış?”
Ben 16 takım alınsın diye söylerken, kendi takımımın olmadığı bir ligden söz ediyorum. Benim takımım mı çıkacak? Bu bir çözüm önerisi. 3 aydır bu takımları tuttular, halen de ne olacağı belli değil. 4 takımın 2’sini düşürmek hangi akla sağır, bir lig oynatıyorsunuz, her takımın çıkma ve düşme ihtimali aynı olması lazım. İstanbul’un çok takımı var kabul tamam ama oranlar yaklaşık olmalı. Lige giren takımın %50 düşme ihtimali var. Diğer takımın da baraj oynaması kesin. Böyle bir lige para harcayıp takım yapıp girmenin mantığı var mı? Böyle bir mantık olmaz. Bu ligde sıkıntılar var diye defalarca söylendiği halde ciddiye almadılar. Hiçbir hazırlıkları yok, benim bu işte benim emeğim var diyor. Rahmetli Hasan Doğan ile birlikte bu ligin kurulmasında emeğim var diyor. Rahmetli Hasan Doğan ile nasıl çalışmış? Bölgesel Amatör Lig 2010 yılında başladı, biz 2011 yılında seçildik.

“Bir sürü makamın var, vakit ayıramıyorsun”
Ali Düşmez diyor ki, ‘beni Türkiye’de tüm takımlar ilgilendiriyor’, ben de diyorum ki, beni de İstanbul takımları ilgilendiriyor. Sen İstanbul’u düşünmüyorsan burada ne işin var? İstanbul’un haklarını koruyacak birisi olmalı, sen zaten koruyamıyorsun. Benim adaylığım konusuna geldiği zaman bu yönetim kurulundaki arkadaşlarıma gerçekleri anlatmasını söylüyorum. Benim Yönetim Kurulu’nda Ali’ye İstanbul’u bırakmasını teklif etmem ile bu iş başladı. Bir sürü makamın var, vakit ayıramıyorsun. İstanbul’da 100 takım ile lige oynanıyor, peşinden 16 takımla bir lig daha oynatıyorsun, sonunda 2’şer takımı üst lige alıyorsun, böyle olmaz. Ben İstanbul’dan 16 takım BAL’a çıksın deyince hayalcilik oluyor da, sen insanlara ‘sizi 3.Lig alacağım’ diye söz veriyorsun; bu hayal satmak olmuyor mu?

Ali Kemal Demir

HABERİ PAYLAŞ
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ