Futbol Amatör

Elit sporcu olmak için kaç saat antrenman yapmak gerekir?

Elit sporcu olmak için kaç saat antrenman yapmak gerekir?

Elit Sporcu Olmak İçin Kaç Saat Antrenman Yapmak Gerekir?

Bir sporcunun elit seviye düzeyine gelebilmesi için 10 bin saatlik bir antrenmana ihtiyacı vardır. Yani 10 bin saatlik bir antrenman yapan sporcunun elit düzeyde bir sporcu olabilme ihtimalini çok fazla olduğu öne sürülmektedir.

Bireysel farklılıklar ve kullanılan alıştırma sistemlerinin kişinin başarıya ulaşması daha çok yakından ilişkili olduğu öne sürülmektedir. Yani sadece aslında çalışma değil spesifik konularda bilinçli yapılan çalışmaların içeriğinin oluşturulması gerektiğini öne sürüyorlar. Ve bu nedenle doğuştan olduğu düşünülen birçok farklılıklar aslında uygulama nedeniyle ortaya çıktığını belirliyorlar.

Önce sporcunun branşının bütün tekniklerini biliyor olması gereklidir. Hangi tekniği en mükemmel yapabildiğini belirlemesi gerekmektedir. Bu nedenle branşın gereklerini hareket kalıplarını çok iyi bilip kişinin algılayabileceği noktalar üzerine düzeyinde alıştırmaların yapılması gerekir. Zihinsel olarak hazır olup bunları kaldırabilecek düzeyde de olması gerekiyor.

Stephen Curry örneğinde olduğu gibi inanılmaz şut yüzdesi üzerine yapılan çalışmalarda Stephen Curry’ nin bir kere yaptığı işlerde yaptığı hareketleri çok iyi bir şekilde kafasında canlandırabildiği söyleniyor. Zihinde canlandırma özelliğine yönelik çok uygulama yaptıklarını görüyoruz. Sanal gerçeklik gözlükleri müsabaka öncesinde Amerikalılar vr gözlükleri takıp o parkurun olduğu yarışma etabını gözlüğe veriyorlar, kişi o parkurun başlangıcından sonuna kadar o parkuru tamamlamasını ve o parkur süresince vücut hareketlerini yapmalarını istiyorlar.

Ayna nöron sistem. Yapmak istediğiniz hareketi karşı taraf yaparken gördüğünüz zaman hareketi gerçekten yapıyormuşsunuz gibi sinirler uyarılıyor ve kas kasılıyor. Vücut o sistem yapısıyla ilgili bir uyarı sistemi geliştiriyor ve o kişi artık hareket uygulamasına girince zihinsel egzersiz yapmayan sporculara göre daha mükemmel yapabiliyorlar.

Türk, Baba, Eş. Bu oluşumu kurmamdaki amacım, aldığım eğitimler doğrultusunda, Türk Sporuna en uygun düzeyde hizmet ederek, uluslarası arenalardaki başarılarımızın artmasına katkı sağlamaktır. Yangına su zerresi taşıyan karınca misali. Gayret bizden, taktir Allah’tan. Niyet hayr, akıbet hayr. Ne gele, gele.

Murat Can Sözeri

HABERİ PAYLAŞ
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ