Futbol Amatör

Beden Ruh ve Zihin

Kayıt
Beden Ruh ve Zihin

Etkili ve Sürdürelebilir Performansın Olmazsa Olmaz Üçlüsü: Beden Ruh ve Zihin Bütünlüğü

Günümüz spor dünyasında daimi olarak çeşitli problemlerin çözümü sonucunda ilerlemeler kaydediyoruz. Yoğun mesailer harcıyor, becerilerin düzeltimini sağlıyor, kas kuvvetini geliştiriyor ve hareket verimliliğini en uygun seviyelere çıkartıyoruz.

Fizyolojik anlamda dolaşım sistemimizi antrene ediyor, dayanıklılığı düzeltiyor, kas-sinir koordinasyonunu geliştiriyor, sporsal hareketlerle ilgili fizik ilkelerini anlamaya gayret ediyor, takım sporlarında tekniği-taktiği ve stratejiyi çalışıyoruz.

Zihin ile beden kavramları alanında araştırmalar yapıyor ve en uygun düzeyde bir gerçeklilik ile etkili performansın sürdürülebilirliğini ortaya koymaya çalışıyoruz. Öngörüleri belirlemede bilgisayarları, hareketler üzerinde kafa yormak için tekrarları ve ağar çekimleri kullanıyoruz. Zihin-ruh ve beden arasındaki dengeli uyum üzerinde de araştırmalar yapıyoruz.

Spor psikolojisi, yarışmacı sporcu olmak ile sadece katılımcı olmak arasındaki farkı ortaya koyan önemli bir bilim-ilgi alanıdır. Bu, her sporcu için kritik öneme haiz, sporcu için ilgili olunmazsa olmaz bir gelişimsel alandır. Sporcular kendi alemlerinde mevcut problemlerini çözebilmeleri, olası problemlerin önüne geçebilmeleri, kavrama yeteneklerini en uygun düzeylere çıkarabilmeleri için bu alandan yararlanmalıdırlar. Başta tüm antrenörler bu alanda çalışmalıdırlar.

Sporcuların bu anlamda rehberlik ve genellemelerden ziyade çalışması için gerçek, somut araçlara ihtiyaçları vardır. Günümüz modern spor dünyasında hangi branştan olursa olsun müsabakaya tam anlamıyla hazırlanmak isteyenler için çok üst seviyede pratik değere sahip psikolojik çalışmalara ihtiyaç vardır.

Bu zihinsel teknikler çalışıldıkça zaman içerisinde içgüdüsel bir hal alacak ve başarının anahtarı olan baskı altında kalınıldığı zamanlarda bile kısa sürede hazır olunulmasını sağlayacaktır.

Bazı takımlar kendinden daha kuvvetli takımlara karşı çok iyi oynarken, kendinden daha zayıf takımlara karşı iyi oynayamamakta, gol atar atmaz kötü oynamaya başlamakta, gol yiyene kadar çok iyi oynamaya başlayamamaktadırlar.. Bu şekilde düşünen herkres bu yazı serimde ilgisini çekecek bir çok şey bulacaktır.

Düşünceler ve duygular çok az gündeme gelmesine rağmen performansımızı etkilerler. Bu yazı serisi düşüncelerimizi ve duygularımızı lehimizde, avantajımızda nasıl kullanacabileceğimizi ve kontrol edeceğimizi gösterecek ve zihin-beden-ruh üçlüsü arasında muzzam bir denge kurmamıza önemli katkılar sağlayacaktır. Takipte kalın.

Saygılarımla
Murat Can Sözeri

HABERİ PAYLAŞ
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ