Futbol Amatör

Futbolcular da 4. Ligin kurulmasını istiyorlar

Futbolcular da 4. Ligin kurulmasını istiyorlar

Futbolcular da 4. Ligin kurulmasını istiyorlar

İstanbul’da bulunan BAL Kulüpler Birliği, TFF Başkanı Nihat Özdemir’e, BAL’ın devam etmesinin yanında kurulacak yeni bir Ligin varlığının Türk futboluna katkı sunacağını ifade ederken, hazırladıklarını bildiriyi de TFF’ye sunma hazırlığı yapıyor.

Alibeyköyspor Başkanı Muammer Saka’nın Başkanlığında toplanan ve Bölgesel Amatör Ligde yer alan İstanbul Kulüplerinin temsilcilerinin yer aldığı toplantıda alınan ortak kararda, 2010-2011 sezonunda kurulan ve ülkemizde daha önce de, 1991-1994 yılları arasında Deplasmanlı Amatör Lig adıyla oynatılan Bölgesel Amatör Ligin beklentileri karşılamadığı ve yenilenmesi gerektiğine vurgu yapılmıştı. Turuncu-mavililerin Başkanı Muammer Saka’nın, hazırladıkları bildiride BAL’ın statüsündeki zorlukların ve kulüplerin uğradıkları haksızlıkların kurulacak olan 4.Lig ile giderileceğini ve Kulüplerin profesyonelleşmenin önünün açılacağı hem de ara lig olacak BAL’ın kaliteli, zevkli ve rekabeti yüksek bir lig haline geleceğini ifade edildi.

Türkiye’de 4. Lig adı son günlerde sık sık duyulmaya başlarken, futbolcular da bu ligin kurulması gerektiğinde hemfikir… Türkiye’de, Hakkari’den Edirne’ye kadar tüm amatör futbolcuların hakları için mücadele eden ciddi bir kitleyi temsil eden Türkiye Amatör Futbolcular Birliği de konuya müdahil oldu.

Gazeteci Levent Doğan’ın moderatörlüğünü yaptığı ‘Başkanlar Spor Vaktinde’ Televizyon Programına Amatör Futbolcuları temsilen İzmir temsilcisi Torosgücü’nün kalecisi ve Türkiye’de BAL’da oynayan futbolcular temsilcisi Emrullah Öztürk telefon ile bağlandı ve amatör futbolcuların sorunlarını dile getirdi.

Türkiye Amatör Futbolcular Birliği temsilcisi ve sözcüsü Emrullah Öztürk, telefon ile katıldığı canlı yayında tüm amatör futbolcuların sorunlarını konuşarak yetkililere seslendi. Emrullah Öztürk, yaşadıkları sorunları bir, bir anlatırken, çare konusunda ise TFF yetkililerini göreve davet etti.

Profesyonel takımların 12 Haziran’da Lig maçlarını oynayacaklarını dile getiren Öztürk,  Amatör Ligler için bir çare bulunmadığını söylerken, “profesyonel takım oyuncuları evlerine ekmek götürürken, amatör futbolcular neden sahipsiz” dedi.

“Kontenjan futbola büyük engel”

Kontenjan konusunu defalarca her platformda belirten Öztürk, “3 Ligde 25, BAL ve diğer Amatör Liglerde ise 29 yaş konusunda verilen karar bizleri zor durumda bıraktı. Ben 38 yaşındayım. Tüm Antrenör evraklarım olmasına rağmen, teknik adamlık yapamıyorum. Elbette futbol oynamak zorundayım. Futbolumuzu yönetenlerin futbol oynuyoruz diye yaşlı demeleri, Antrenörlük yapmak için ise genç olduğumuzu vurgulamaları bizleri çaresiz bırakıyor” dedi.

“4. Lig Türk futboluna fayda sağlar”

Öztürk şöyle devam etti, “Bölgesel Amatör Ligdeki statü ve şartların ağır olması hem kulüplerin yükünü arttırıyor, hem de futbolcuları şartlarını zorluyor. Sigorta yok, sözleşme yok. Sporcunun haklarını koruyacak bir yaptırım yok. Bunlar olunca ister istemez biz amatör futbolcuların imkânlarını daraltıyor. Elbette bu şartlar Kulüplerimiz için de geçerlidir. Sözleşme olsa oyuncu bırakıp gidemez. Bunun gibi birçok örneği var. Bölgesel Amatör Lig yerine 4. Lig olması her anlamda Türk futboluna ciddi hizmet olacaktır. Ben, bu sezon Süper Amatör Ligde şampiyonluk hedefleyen Torosgücü takımı ile anlaştım. Burada grup şampiyonluğu yaşadım. Bizim takımın genç ve başarılı başkanı olan Özkan Karadaş, tesisleşme adına hamleler yapıyor. Fakat hep bir bürokrasi engeli bizim Başkanın yapacağı yatırımın da önüne engel oluyor” dedi.

Öztürk son olarak, “Amatör futbolcular yarının Profesyonel futbolcu adaylarıdır. Kesinlikle amatör futbola her kesimin sahip çıkması gerekir” ifadelerini kullandı.

Yılmaz Özlahlan (egesporlife.com)

Ali Kemal Demir

HABERİ PAYLAŞ
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Gerçekten cok iyi olur amatör olmadan turk futbolu gelişmez gelecekte olmaz ana desteklenek lazım böyle olmaz biri evine ekmek getirirken biri getirmiyor cok haksızlık bu pasta hemizin 4 ligi destekliyorum bu türk futboluna bereket getirir

BİR YORUM YAZ